Weatherford der ki, Timuçin(Cengiz Han olmadan önceki adı)’in öğrendikleri bir prens eğitiminin parçası değildi. Fakir ve zayıf doğduğu çatışmalı ve taraflı toplumda kendisine nasıl Han olunuru öğretti. İşte kendi sözleriyle dünyaya gerçek bir liderin bakış açısı;

1- Aklınızda bir bitiş noktası olsun.

“Bir Moğol savaşçısı için eğer savaş kaybedildiyse kişisel onur diye bir şey söz konusu değildir. Bir şey tamamlanmadığı sürece iyi bir yanı yoktur.”

2- Önden liderlik edin

“Islandığımızda, birlikte ıslandık. Üşüdüğümüzde, birlikte üşüdük.”

3- Kendinizden daha büyük bir amaca hizmet edin

“Bir lider insanları mutlu olmadığı sürece asla gerçek anlamda mutlu olamaz.”

4- Vizyona sahip olun

“Bir vizyon olmadan insan kendi hayatını idare ettiremez ki başkalarınınkini idare etsin. Eskilerin bir sözü vardır: ‘Amaç birlikteliği dertlerin hazinesidir.'”

5- Kendinize ve içgüdülerinize güvenin

“Hiçbir arkadaş bilge yüreğinizden daha iyi değildir! Bir çok şeye bel bağlayabilecek olmanıza rağmen, hiçbirisi kendinizden daha itimatlı değildir. Çoğu kişi yardımcınız olabilse de, hiç kimse sizin kendi bilincinizden size daha yakın olmamalıdır. Bir çok şeyin ve başkalarının mutluluğunu yaşayabilecek olsanız da, başkalarını mutlu etmek kendinizi hayatta tutmanıza ve kendi değerinizi anlamanıza bağldır.

6- Alçakgönüllü olun

“Gurur ve kibir, vahşi bir aslanı zapt etmekten daha zordur. Eğer doğru şeyi yapmak için gururunuzu içinize atamıyorsanız liderlik yapamazsınız.”

7- Tamahkar olun

“Lüksten nefret ederim. Tamahkar olmanın pratiğini yapıyorum. Yanınızda güzel kadınlar, kıyafetler ve hızlı atlar varken vizyon ve amacınızı kaybetmeniz çok kolaydır. Bu durumda bir köleden daha iyi olamazsınız ve emin olun ki her şeyinizi kaybedersiniz.”

8- İnsanlarınızı anlamaya çalışın

“Gölün öteki tarafında fetih edilen bölgede o tarafın kuralları oluşmalıdır.”

9- Dünyayı değiştirin, ama bunu yavaş yavaş yapın

“Vizyon asla eskilerin öğretilerinden çok ciddi anlamda farklılıklar göstermemelidir. Eski kıyafetler halkın üstüne daha iyi oturur ve daha rahattır, dikenli çalılardan geçerken yeni kıyafet çabuk parçalanabilirken eskiler dayanmaya devam eder.”

(243 kez ziyaret edilmiş, bugün 1)