27.09.201

Genel Özet

Vanaları öyle keyfinizce kapayamazsınız. O vananın ekonomik olarak milyar dolarlık ekonomik hacmi var. Ekonomi bakanı bu sebeple bir gün önce “aman cumhurbaşkanım vana felan demeyelim sonra olay benim üstüme kalıyor” tadında yorum yapmasının sebebi buydu.

Habur’dan gönderilen kamyonlardaki ticari her şeyi barzani’nin PYD ve PKK gibi güçlerle paylaşıp kendine göre Gümrük görevlisi gibi Irak yönetiminden bağımsız davrandığı bir gerçek. Ancak Barzani de etrafındaki herkesi memur yapmış durumda ve inanılmaz maaşlar çıkıyor her ay cebinden. Bu maaşların ödenmesi için Türkiye’den ithal gelen malların ve gelmeye devam etmesi ve ticaret kapılarının açık kalması gerekli. Ancak Türkiye’nin de vana kapatma gibi bir lüksü yok, peki çözüm nedir Türkiye’nin planı nedir?

Yakın zamanda paylaşılan bilgilere göre şuna benzer bir plan var gibi: Kapı kapatılmayacak ancak kürt güçlerinin solundan TSK bir yol yaracak ve bu yolu kendi güvenlikleriyle koruyacak. Bu yol direk olarak Irak yönetimine bağlanacak ve verilen mallar artık önce Barzani’den geçmek zorunda kalmayıp, direk Irak’a teslim edilecek. Bu şekilde hem türk ekonomisi olabildiğince az zarar görecek hem de Barzani ekonomik yolunu kaybedeceği için kısa sürede istese de istemese de ya düşecek ya da neredeyse düşecek kadar zayıflayacak.

Peki TSK’nın bu topraklara girip böyle bir girişimde bulunması mümkün mü ya da uluslararası yasalar buna ne diyor? Kısaca söylemek gerekirse mümkün. Ankara anlaşması olaylarından bahsetmiyorum o anlaşmalarda hiçbir şekilde bizim tek başımıza o topraklara girebileceğimize dair bir veri yok bunu kim diyorsa yalan söylüyor. Giriş şöyle mümkün olabilir: daha önce de olduğu gibi bir devlet diğer devlete “benim problemim var ama gücüm yetmiyor gel bana yardım et” diye davet ederse. Bu durumda uluslararası hukukta diğer devletler de sen suç işliyorsun diyemiyor. Güneyde şu anda Irak askeri güçlerinin ve TSK’nın birlikte tatbikat yapmasının sebebi bu.

Ama asıl sorun şu. Barzani’nin tam olarak düşmesi mi bizim çıkarımıza uygun yoksa hafifçe düşer gibi olması mı? Kürt politikasında uzun süreli siyasi bakış nedir? İşte burada sıkıntı var çünkü Türkiye’nin gerçekten uzun süreli hiçbir politik planı yok gibi. Sürekli günlük çözümlerle ilerleniyor. Bu da yarın için “hayırlısı be gülüm” tadında bir bakış açısından başka bir sonuç bırakmıyor.

(137 kez ziyaret edilmiş, bugün 1)