Şüphesiz ki tüm zamanların en büyük bestecilerinden birinin hayatı farklı olurdu. Trans Siberian Orchestra 2000’de çıkardığı Beethoven’s Last Night adlı az bilinen albümüyle insanları bu hikayeye ortak etti. Savatage’in eski üyeleri bir araya gelerek insanın iç dünyasını anlatmayı seven parçaları bu albümde de oluşturmuşlar. Açıkçası parçalar oldukça içten ve lirikler kesinlikle dikkatle dinlenmeli çünkü albümün esas zevki zaten “story teller” olarak ilerleyen bu şarkı sözlerinden alınıyor.

Beethoven’in yer yer kendisiyle, yer yer de iblisi Mephistopheles ile yaptığı monolog ve diyaloglar oldukça dikkat çekici. Albüm sert bir metal albümü olmasa da yeterli distortion ile rock-metal severlere gerekli hazzı yaşatıyor. Bunun yanında bu türde klasik öğeler ise beni açımdan her zaman memnuniyetle karşılanmıştır. Albümdeki ustalığa bir örnek olarak aşağıda youtube linkini verdiğim Mephistopheles’ Return parçasının sonundaki dörtlü düeti bir dinleyin derim.

 

Aşağıdaki linkten albümü indirebilir ve dinleyebilirsiniz. Bence öne çıkan parçalar The Dark, Mephistopheles, Mephistophele’s Return.

 

(134 kez ziyaret edilmiş, bugün 1)